Sunday, September 15, 2013

FTP FREE !

194.186.229.182:admin;administrator
194.186.229.182:admin;password
194.186.229.182:admin;admin

VPS FREE !

81.13.103.3@User1;123
81.19.131.82@User1;1234567

Fifa përjashton nga “Brazil 2014” Kepin e Gjelbër !

Përfaqësuesja afrikane e Kepit të Gjelbërt është përjashtuar tashmë nga Fifa sepse ka përdorur një lojtar të pezulluar në ndeshjen e fundit në grup, të fituar 2-0 ndaj Tunizisë “Brazil 2014”. Një sukses ky që i dha dhe vendin e parë në grupin e tij, Kepit të Gjelbërt duke i lejuar dhe kualifikimin për në play-off. Kjo kombëtare kërkonte kualifikimin për herë të parë në një Kupë Bote, ku nga kontinenti afrikan do të marrin pjesë në Brazil pesë përfaqësuese, por aktivizimi i një lojtari të skualifikuar ja hoqi atyre këtë të drejtë. Në suksesin 2-0 ndaj Tunizisë, Kepi i Gjelbërt aktivizoi Fernando Varelën, që ishte ndëshkuar në ndeshjen ndaj Guinesë Ekuatoriale por nuk mundi tja hedhë dot Fifa-s, që e kapi gabimin e vendasve duke i dhënë fitoren 3-0 në tavolinë Tunizisë. Problemi është se ndeshja me Guinenë ishte luajtur në mars, dhe Varela ishte skualifikuar për katër ndeshje, ndërkohë që kishte shlyer vetëm tre. Tunizia e coi cështjen në Komisionin e Disiplinës së Fifa-s që idha të drejtë afrikano-veriorëve, të cilët tashmë mund të marrin pjesë në play-off gjithmonëse nëse Apelin nuk rrëzon vendimin e Disiplinorit.

Barcelona fiton me vështirësi ndaj Sevilla !

Barcelona ka marrë fitoren e ngushtë 3-2  me Sevilla. Katalanasit kanë dominuar 45 minutat  e para ndërsa shënojnë në minutën e 36 me anë të Dani Alvesh. Në pjesën e dytë është Sevilla ajo që ka marë në dorë frenat e lojës, madje ju anullohet edhe një gol. Messi në të 75 dyfishon rezultatin, ndërsa 5 minuta më vonë Sevilla shënon golin e parë. Miqtë shënojnë sërish në minutën e 90 duke barazuar cdo gjë, por në sekondat e fundit për blaugranat është Sanches që shënon golin e fitores.

CERN - Perandoria e fizikës bërthamore !

Në Qendrën Europiane për Studimet Atomike (CERN) në Gjenevë, gjithçka vërtitet rreth atomeve, më saktë atomet vijnë përqark, deri sa një përshpejtues, LHC i bën të përplasen me nëjra-tjetrën me shpejtësinë e dritës.
CERN
CERN
ATLAS – me këtë emër njihet njëri nga katër dedektorët në përshpejtuesin, LHC. Më këtë aparat u vërtetuan vitin e kaluar grimcat e njohura Higgs. Por nuk është e lehtë të hysh tek dedektorët. Në këtë qendër kanë të drejtë hyrjeje vetëm fizikantët dhe studiuesit e qendrës CERN, si për shembull Christoph Rembser. Nga viti 1997 ai është pjesë e grupit studimor. Dera hapet vetëm pas identifikimit të syve me një skaner. „Askujt nuk mund t'i shkojë në mend për shembull të na nxjerrë sytë, kjo nuk ndihmon, sepse skaneri kontrollon nëse syri është i gjallë apo jo“ thotë Rembser.

Në kërkim të ilaçit ideal të gjumit !

Ilaçet e gjumit kanë famë shumë të keqe: ato konsiderohen të rrezikshme dhe shkaktojnë varësi. Por për njerëz me pagjumësi kronike këto substanca janë shpesh e vetmja zgjidhje.
Vuajtjet e Anne Marie-se nisen para 19 vjetësh: atë nuk e zinte gjumi. "Ishin 19 vite plot vuajtje", tregon ajo. "Pagjumësia është një barrë e rëndë. Njerëzit, që nuk vuajnë prej saj, nuk janë në gjendje të kuptojnë se çfarë do të thotë kjo."
Pagjumësia filloi pas vdekjes së nënës së saj. Anne-Marie kujton ende sot momentet, kur preku trupin e pajetë të nënës. "Nuk e dija që trupi i njeriut mund të ishte aq i ftohtë. Ishte tronditëse." Natën rrinte zgjuar, nuk ishte në gjendje të mbyllte sy.
Pas disa ditësh iu drejtua mjekut. "Isha aq e rënduar emocionalisht, sa qava në klinikë."
Anne-Marie është sot 68 vjeç dhe jeton në Lohmar, në afërsi të Bonit. Asaj i duhet një gjysmë ore për të treguar për gjithë mjekët, te të cilët ka qenë gjatë 20 vjetëve, kanë qenë shumë. "Por asnjëri nuk arriti të më ndihmojë."
Më në fund ajo gjeti një rrugë për ta përballuar sëmundjen: çdo mbrëmje merr një çerek tablete gjumi. "Para dhjetë vjetësh mendova: ose do pish tani këtë tabletë, ose do të vdesësh. Gjumi është i rëndësishëm po aq sa ushqimi dhe uji."

Shkollat Steve Jobs- Një metodë e re mësimdhënieje !

Ndërkohë që teknologjia po pushton botën, jemi të detyruar të përshtasim rutinën tonë dhe të mësojmë aftësi të reja. Në Holandë një sistem i ri shkollor bazuar në iPads i lejon fëmijët të vendosin vetë ritmet e mësimit.
Koha e lojës ka përfunduar për fëmijët në shkollën fillore Digitalis, në Almere, rreth 40 km në lindje të Amsterdamit. Mësuesit i thërrasin fëmijët të rikthehen në klasë. Por mbi banka ata nuk nxjerrin libra, por tableta.
Digitalis është një nga shtatë shkollat fillore që janë hapur këtë vit akademik në Holandë, ku gjithçka bëhet duke përdorur teknologjinë digjitale: librat janë të rrallë këtu. Ideja për këto shkolla vjen nga sipërmarrësi holandez Maurice de Hond. Ai thotë se nuk kishte arritur të gjente një shkollë që të përgatiste si duhet vajzën e tij katërvjeçare për një të ardhme, ku teknologjia luan një rol kyç.
"Nëse i hedh sot një vështrim zyrave, nuk ka më orare fikse nga 8:30 deri në 5:00. Bëhet fjalë më shumë për performancën. Kjo mënyrë moderne pune është bërë e mundur nga bota digjitale, sepse edhe kur je në shtëpi, je i lidhur me zyrën dhe kolegët. Pra kjo është bota, për të cilën duhet të pregatisim fëmijët dhe ne duam ta organizojmë në këtë drejtim shkollën, duke i bërë fëmijët shumë më të pavarur dhe të përgjegjshëm", thotë de Hond.